Łączna liczba wyświetleń

środa, 3 grudnia 2014

Stawy - jak je odżywic i naoliwić

 Człowiek jak już się trochę wkręci w daną dyscyplinę  dopiero zaczyna  zauważać ,
 czytać o niuansach związanych z tym co uprawia .
Tak też jest i w moim przypadku , przeczytałem niedawno ciekawy artykuł o  stawach
poniżej  wybrałem najciekawsze fragmenty.
( zdjęcia po najechaniu można powiększać)


" Nasze babcie uważały , że nie wolno  marnować  jedzenia.
 Do rosołu wrzucały wszystko, 
co było jadalne : twarde części korpusu, żylaste ścięgna a nawet kurze łapki- po ściągnięciu skóry i obcięciu pazurów . A dziś? Jeżeli mówimy , że na obiad  będzie kurczak, to mamy na myśli kotlet z piersi.
Ryba to zwykle pozbawiony głowy i kręgosłupa filet lub kostka.
 Zjadamy tylko najdelikatniejsze kąski, reszta niestety ląduje w koszu.
Nasi przodkowie odżywiali się i żyli zgodnie z prawami natury. I choć nie zdawali sobie z tego sprawy, ich ekonomiczny sposób jedzenia mięsa i ryb zapewniał im zdrowie i sprawność .
 Bo właśnie tak dostarczali sobie naturalnego kolagenu i innych składników , które są materiałem budulcowym naszych kości , chrząstek i mazi stawowej
 W połowie XIX wieku rybi tłuszcz przypisywano rutynowo na bolące kolana , łokcie czy kręgosłup. Uważano , że tran działa na stawy podobnie  jak smar na skrzypiące zawiasy - dosłownie je naoliwia.
Potem przyszły czasy medycyny zachodniej , która nie widziała  związku miedzy jedzeniem a chorobami , a twierdzenie że ryby mogą być lekarstwem na reumatyzm, traktowano jako średniowieczny zabobon. Na szczęście dzisiaj wszystko się zmieniło .


Ruch najlepsze smarowidło
Znane jest powiedzenie nieużywany narząd zanika . Tak się dzieje w przypadku stawów .
 Chore  nadgarstki , barki czy kolana zużywają się o wiele szybciej , kiedy zaczynasz je oszczędzać.
Dlaczego ruch jest taki ważny ? wynika to z samej budowy stawu. okalająca kość chrząstka jest żywa zdolną do odnowy tkanką , ale nie ma w niej naczyń  krwionośnych . Natura tak to bowiem wymyśliła , że składniki potrzebne do jej odżywiania nie pochodzą z krwi , ale mazi stawowej. Chrząstka przypomina gąbkę , która pochłania płyn z otoczenia .jednak aby tak się stało , potrzebny jest ruch .Kiedy unosisz kolano , gąbka się ugina i zasysa składniki odżywcze . mało tego , podczas ruchu zwiększa się ilość płynu maziowego i staje się on rzadszy , czyli łatwiejszy do wchłonięcia.
 Łatwo sobie wyobrazić , co się dzieje ze stawem , który przez dłuższy czas  jest nieruchomy. tkanki , które go tworzą, zwyczajnie przymierają głodem . Osłabiona chrząstka zaczyna się ścierać , pojawia się obrzęk , zaczerwienienie  i ból , czyli typowe objawy  stanu zapalnego. Aby nie dopuścić do kompletnego zniszczenia kolana czy biodra , po którym pozostaje już tylko wszczepienie protezy, specjaliści każą się 
dużo ruszać . Dużo ale z rozsądkiem !!
Jeżeli masz problemy ze stawami , nie porywaj się na bieganie , mimo ze jest to modne .
 Unikaj tez tenisa ,czy siłowni ( ciężary). Najbezpieczniejsze formy aktywności  to pływanie ( odciąża się wtedy stawy), wskazana jest także jazda na rowerze  stacjonarnym czy prawdziwym.
Joga , spacery ( ale długie  co najmniej 40 minut) , marsze z kijkami ( nord walking).
Fizjoterapeuci znają przypadki , kiedy po terapii ruchowej staw wyraźnie się wzmacniał
( na podstawie zdjęć rentgenowskich przed i po kuracji).
Badacze przeprowadzili  eksperyment - od 300 zdrowych osób zebrali informacje 
na temat ich stylu życia , aktywności fizycznej itp. 
Po 13 latach powtórzyli badania - okazało się że osoby, które regularnie uprawiały sport , nieszczędzący przy tym potu i łez , miały najgrubsze i najzdrowsze chrząstki w stawie kolanowym 
Najlepsze efekty w utrzymaniu zdrowych stawów to połączenie ruchu i  odpowiedniej diety .





1 komentarz:

  1. Nie zgodzę się do końca ze stwierdzeniem że kluczem do sukcesu jest zdrowa dieta oraz sport. Od zawsze jestem aktywna fizycznie, nadzwyczaj zdrowo się odżywiam a jednak problemy ze stawami się pojawiły i to całkiem poważne

    OdpowiedzUsuń